BORCI TRAŽE OD SRBIJE DA NE USVAJA REZOLUCIJU O SREBRENICI
Boračke organizacije sa područja Birča i Podrinja uputili su pismo državnom i političkom rukovodstvu Srbije u kome traže da Skupština Srbije ne usvaja rezoluciju o Srebrenici.
„Usvajanjem ove rezolucije, istovremeno bi osudili i srpski narod, nad kojim je kroz istoriju, pa u i ovom zadnjem ratu, počinjeno nebrojeno zločina, za koje Evropa i svijet ne znaju, ili neće da znaju“, rekao je danas na konferenciji za novinare predsjednik BO Zvornik Dragan Milošević.
Milošević je naglasio da je u pismu zatraženo od predsjednika Srbije Borisa Tadića da „nema pravo da jednostranim potpisivanjem rezolucije o Srebrenici dovede u pitanje postojanje Republike Srpske , kao i srpske žrtve, iste one žrtve koje su mučki poubijale i masakrirale horde Nasera Orića, napadajući iz tada demilitarizovane zone Srebrenice“.
Milošević je podsjetio da su tada Orić i njegovi sljedbenici uništili 110 sela na području Birča i Podrinja, ubivši 3 262 srpske osobe, od kojih su 2 382 bile civili koji su ubijani na najsvirepiji način.
On je zapitao Tadića, da li želite da donošenjem rezolucije o jednim žrtvama, bez pominjanja drugih, date podstrek onima kojima je želja i cilj da ukinu RS i označe je kao genocidnu tvorevinu.
„Državno i političko rukovodstvo Srbije, koje se zalaže za usvajanje rezolucije o Srebrenici, trebalo bi da nama pokaže gdje se nalaze grobovi muslimanskih boraca koji su poginuli od 1992. do jula 1995. godine, kao i grobove onih koji su prirodnom smrću umrli u tom periodu“, rekao je Milošević i naglasio da će borci Birča i Podrinja prvi priznati genocid, ako im se pokažu ti grobovi.
„Dešavanja u Srebrenici su medijska laž“, rekao je on i naglasio da niko ne spori da nije bilo zločina, ali ne onog i onolikog koliko se Srbima pripisuje za dešavanja u Srebrenici u julu 1995. godine.
Milošević je rekao da Komisija Vlade RS nije uradila valjano posao u vezi sa stradanjima Bošnjaka u Srebrenici. „Komisija je tada došla do broja od oko 8 500 stradalih Bošnjaka, ali sada niko nema dobre volje da se dođe do istine koliko je stradalo Bošnjaka u julu u Srebrenici, da iznese brojke koliko je Bošnjaka poginulo u sukobu sa Vojskom RS, koliko je umrlo prirodnom smrću, a koliko ih je poginulo u međusobnim sukobima, jer su jedni bili za predaju, drugi da izvrše prboj prema Tuzli, a treći da bez borbe pređu u Srbiju “, rekao je Milošević.
Ističući da sve ove podatke nije teško provjerti, ali da niko neće time da se bavi, Milošević je rekao da se Srebrenica i dalje posmatra jednostrano, na štetu srpskog naroda i RS. U pismu je navedeno da borci Podrinja i Birča razumiju želju i ambiciju državnog i političkog rukovodstva da Srbiju i njene građane uvedu u EU, da osude zličine bilo koje vrste, ali traže od rukovodstva Srbije da ne osuđuje srpski narod, koji je takođe stradao u odbrameno-otadžbinskom ratu.
„Ako će te se na ovaj način odnositi prema istini koja je spora, ali dostižna i tako nastojati da ubijedite srpski narod da je to, što se želi postići potpisivanjem rezolucije o Srebrenici, put ka njegovoj boljoj budućnosti, plašimo se da će te u EU ući sa nekim antisrpskim nevladinim organizacijama, ali bez srpskog naroda, koji ima svoju tradiciju, istoriju, kulturu i sve ono čime se ponose mnogo manji narodi od srpskog“, navodi se u pismu.
„RS je stvorena životima i krvlju najboljih srpskih sinova i kćeri, ona je naš ponos i naš zavjet, nema cijenu, ne treba sažaljenje, i istrajaće na putu do istine, ma koliko on težek i trnovi bio“, kaže se u psimu i traži od Tadića da još jednom razmisli šta je vrednije od svog naroda i njegovih žrtava za koje se do sada niko nije izvinio.
Pismo su u ime oko 20 000 demobilisanih boraca potpisali predstavnici boračkih organizacija iz Zvornika, Osmaka, Milića, Vlasenice, Šekovića, Bratunca i Srebrenice.